mağazada renk uyumuMağazada renk uyumu imaj ve tüketici havası yaratmakta kullanılan önemli bir araçtır.

Bir giyim mağazasının renk düzenlemesi nasıl olmalıdır?
Müşteriyi mağazaya çekmekten ürüne yönlendirmeye kadar uzanan bir çizgide yer alan renkler, zemin renklerinden reyonda tanzim edilen ürünlerdeki renklere kadar uyum içinde olmalı.

Mağazada Renk Uyumu


Siyah: Dekorasyon içerisinde siyah yas ve matemi çağrıştırdığı gibi ağırbaşlılık, güç, asalet ve soyluluğu da temsil eder.
Kırmızı: Bulunduğu ortama büyük bir enerji ve dinamizm katar. Tutucu ve dikkat çekici bir atmosfer yaratır. Onun için gıda ürünleri renk ağırlığı kırmızı hakimdir.
Sarı: Sıcak ve neşeli bir renk olarak göze çarpar. Samimi bir ortam sağlayarak uyumlu bir atmosfer yaratır.
Mavi: Huzuru sonsuzluğu sakinliği ve en çok mutluluğu ifade eder.
Yeşil: Hayatın yeniden başlaması ve dirilişi, üretkenliği, verimlilik ve üretkenliğin yanında barış, sevgi ve uzlaşmayı ifade eder.
Mor: Moda renklerden bir tanesi, lüksün ve zarafetin rengidir. Yer aldığı ortamlarda konfor ve lüks bir atmosfer yaratır.
Lacivert: Kesinlikle ne istediğini bilen bir tarz ve zaman zaman maviye yakın olması sebebiyle mutluluğu sembolize eden bir renktir.
Turuncu: Neşeli bir renk olması ile göze çarpar. Dinsel çağrıları olduğu gibi, bilgeliği de sembolize eder.
Sıcak renkler kan basıncını ve solunumu arttırır.

Bu bulguların bir perakende mağazasına uygulanması halinde müşterileri daha çok etkilediği düşünülür. Bazı mağazalarda kullanılan renkler günümüz mağazacılığında artık mağaza renkleri adıyla bile anlılıyor.

Son dönemlerde magazin tarzına göre ve ürün yelpazesine göre dekorasyona yeni renkler girmiştir. Çok abartılı renklerden ziyade ürünü gösteren renk çeşitleriyle mağazayı dekore etmek gerekir.