Mağaza İçi Müzik YayınıPerakendeciler mağaza atmosferi yaratmak için mağazada müzik kullanırlar. Mağaza dekorasyondan sonra müşterileri etkileyebilecek en önemli faktörlerden birisininde müzik olduğu birçok araştırma sonucunda kanıtlanmıştır.

Bir mağazanız var ve ne çalmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Herkes gibi yabancı müzik mi, yoksa türkçe mi, slow mu olacak hareketli mi? Slow ya da hareketli, türkçe yada yabancı bu tamamen mağazanın konseptine ve mağaza içinde nasıl bir hareket istendiğine göre değişir.

Birçok perakende mağazasının müzik seviyesi abartılı tempolu ve yüksek olsa da, bu tamamen mağaza içi tüketimin ve mağaza içi sirkülasyonun daha hızlı olmasını sağlamak için yapıldığı biliniyor. Müzik genellikle pozitif etki yaratmak üzere tüketicileri perakende ortamında etkileyen bir unsur olarak gösterilmekte.

Mağaza İçi Müzik Yayını


Hizmet ortamında çalınan müzik bütün ürüne artı bir değer katar ve çıktığı çevreye göre daha pozitif hale getirir. Ürün çeşidine göre çalınan müziğin müşteriyi çekmesi, ürüne odaklanması, müziğin ritmine kendini kaptırması ve bunun da alış verişe yansıması istenir.

Yapılan bir araştırmaya göre yavaş tempolu müzik çalan restoranlarda müşterin geçirdiği süre, servis süresi ve müşterilerin toplam harcama miktarı hızlı tempolu çalan restorana göre daha fazla olduğu, benzer bir araştırmada yavaş tempolu müziğin çaldığı bir mağazada müşterilerin daha fazla zaman ve para harcadığı, yüksek tempolu müzikte ise müşterilerin mağazadan hemen ayrılma isteği içine girdikleri sonucuna varılmıştır.